راهنمای استفاده از کلاس های آموزش الکترونیکی

  شبکه و اینترنت

  • سرعت اینترنت مورد نیاز برای هر کاربر 128Kb می باشد.

  • در صورت استفاده از انتشار نمایشگر، سرعت مورد نیاز هر کاربر ترجیحا 256Kb می باشد.

  • با توجه به حساسیت اتصال استاد در برگذاری با کیفیت کلاس، توصیه می شود اساتید از اشتراکی با دو برابر سرعت اشاره شده در گزینه های بالا استفاده نمایند.

  • با توجه به ماهیت هم زمانی کلاس مجازی و ویدئو کنفرانس، حداقل کیفیت قابل قبول اتصال شامل موارد زیر است:

  1.  Packet loss < 5%

  2.  Delay/rigid < 500ms

  • در صورت اتصال از طریق شبکه های سازمانی دقت فرمایید 1935: port باز باشد.

 نرم افزارهای مورد نیاز

برای حضور در کلاس از طریق مرورگر کروم، نرم افزار خاصی مورد نیاز نمی باشد و برای سایر اهداف آخرین نسخه از  نرم افزار های لازم برای استفاده از سیستم در این صفحه موجود است.

  نحوه ی اتصال به سامانه برگزاری کلاس آنلاین

ورود به کلاس از طریق مرورگر:

جهت اتصال به سامانه ی برگزاری کلاس های آنلاین موسسه کارنو از طریق مرورگر پس از مراجعه به آدرس www.hkareno.ir در صفحه اصلی وب سایت از منوی اصلی گزینه ی "کلاس های آنلاین" را انتخاب و سپس گزینه "لینک شرکت در کلاس ها" را کلیک کنید، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، نام کاربری و کلمه ی عبور خود را وارد کنید و به صفحه ی شخصی خود متصل شوید.

سازمان یار• تصویری با یک عنوان
در صورتی که پس از ورود، با صفحه نشان داده شده در زیر مواجه شدید گزینه مورد اشاره را انتخاب کنید؛
سازمان یار• تصویری با یک عنوان
سپس در کادر باز شده، مطابق شکل گزینه «ALLOW» را انتخاب نمایید؛
سازمان یار• تصویری با یک عنوان

برای ورود به کلاس بعد از انتخاب ترم مورد نظر از قسمت لیست درس ها مشاهده درس های اخذ شده، درس مربوطه را انتخاب  کنید و سپس جزئیات مربوط به درس برای شما به نمایش در می آید، برای ورود به جلسه کلاس همانطور که در شکل زیر مشاهده  می کنید، گزینه ورود به جلسه انتخاب شود.  لازم به ذکر است که برای هر درس 30 دقیقه قبل از شروع کلاس گزینه ورود به جلسه فعال می شود در زمان های غیر از این، امکان ورود به کلاس را ندارید.

                                                      سازمان یار• تصویری با یک عنوان

  حاضرین

در سمت راست که، بخشی تحت عنوان حاضرین وجود دارد که اسامی تمام افرادی که در کلاس حضور دارند در آن مشاهده می شود.

                                             سازمان یار• تصویری با یک عنوان

بخش1: برای اعلام وضعیت و تقاضایی توسط فراگیران در کلاس، فراگیر می تواند از لیستی که در "وضعیت خود را به اشتراک بگذارید" وجود دارد وضعیت های مختلف را انتخاب کند، در صورت انتخاب هر یک از وضعیت ها شکل آن در جلوی اسم فراگیر ظاهر می شود.

بخش 2: برای پاک کردن وضعیت کافیست از لیست وضعیت ها "حذف وضعیت"را انتخاب کنید.

بخش 3: تعداد افراد حاضر در کلاس در قسمت "حاضرین" قابل مشاهده است.

  یادداشت:

مطالب سرفصل های اصلی که توسط استاد در آن جلسه تدریس خواهد شد، از ابتدا تا انتهای کلاس در قسمت یادداشت قرار داده خواهد شد فراگیر به محض ورود به کلاس می تواند تمام یادداشت ها را مشاهده کند. این قسمت در اختیار استاد بوده و فراگیران نمی توانند در آن تغییری ایجاد کنند.

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان

 گفتگوی متنی:

در صورتیکه فراگیران سوالی داشته باشند یا بخواهند موضوعی را مطرح کنند، می توانند آن را در این قسمت تایپ کنند. برای استفاده از این بخش که در قسمت پائین محیط کلاس وجود دارد در قسمت مناسب متن مورد نظر را یادداشت کنید، با دکمه Enter بر روی کیبورد یا کلیک بر روی گزینه (ارسال) پیام را ارسال کنید.
لازم به ذکر است که هر فراگیر از زمان ورودش به کلاس می تواند گفتگوی استاد و بقیه فراگیران را مشاهده کند و مطالبی که قبل از آن وجود داشته را در صفحه خود نمی بینند.
در این قسمت امکان تایپ فارسی انگلیسی وجود دارد. 

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان

 صفحه ارائه محتوا:

در سمت چپ که بخشی تحت عنوان صفحه ارائه محتوا وجود دارد، که با نظر استاد در وضعیت تخته سفید یا در حالت نمایش فایل درسی قرار می گیرد.
در حالت تخته سفید آنچه را که استاد بر روی صفحه خود می نویسد قابل مشاهده است و در حالت نمایش فایل، فایل هایی را که استاد ارائه می کند که بیشتر به صورت پاورپوینت، Pdf و... است.

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان

  دسترسی دادن به فراگیر برای استفاده از میکروفن یا وبکم:

هنگامی که استاد اجازه استفاده از میکروفن یا وبکم را به یک فراگیر می دهد پایین اسم فراگیر در لیست حاضرین پیامی مانند شکل زیر ظاهر می شود که اگر فراگیر روی دکمه انتشار صدا / ویدئو کلیک کند از منوی آن انتشار صدا یا انتشار ویدئو را انتخاب  کند (قسمت ۱ در شکل) امکان انتشار صدا و یا تصویر خود را دارد. این وضعیت تا زمانی که اختیار میکروفن از فراگیر گرفته نشده است ادامه پیدا می کند.

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان

در کنار گزینه انتشار صدا / ویدئو قسمت تنظیمات قرار گرفته است (قسمت۲ در شکل قبل). با انتخاب این گزینه امکان انتخاب میکروفون و دوربین (درصورت تعدد دوربین و میکروفون تعریف شده برای رایانه) و تنظیم کیفیت صدا و تصویر فراهم شده است.  (شکل ۱۱)

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان

 فعال کردن میکروفن:

برای اینکه صدای فراگیر برای بقیه افراد در کلاس پخش شود لازم است در پیامی که پس از انتخاب انتشار صدا ظاهر می شود، گزینه Allow (شکل 3) را انتخاب کند در این صورت اجازه پخش صدا و تصویر خود را در کلاس می دهد.
در پایان صحبت با کلیک بر روی دکمه توقف انتشار صدا قطع خواهد شد.

                                          سازمان یار• تصویری با یک عنوان